چرا آمریکا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

 تحصیل در آمریکا

آمریکا دارای بزرگترین جمعیت دانشجویان بین المللی است که بالغ بر ۸۰۰۰۰۰ دانشجو تحصیل در آمریکا را انتخاب کرده اند .تقریبا حدود   ۴% از دانش اموزانی که در سطوح بالای آموزشی تحصیل می کنند از بین دانش اموزان بین المللی هستند و این میزان همچنان رو به رشد است. در سال ۱۹۵۰ میزان دانشجویان بین المللی حدود ۳۵۰۰۰ نفر بود که با توجه به امار فعلی متوجه تفاوت رشد چشمگیر ان می شویم.

 در سال ۲۰۱۴ بر اساس گزارش وزارت امور خارجه در حدود ۶۲۸۰۰۰ ویزای دانشجویی صادر شده است  که سهم ایران تقریبا حدود ۳۳۰۰ ویزا بوده است. بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۵ هزار ویزای دانشجویی برای متقاضیان ایرانی صادر شده است.  

 چرا آمریکا مکان جذابی برای تحصیل می باشد؟

آمریکا کشوری است که به کیفیت و رشد هر چه بهتر محیط های آموزشی خود در سطح کلان بسیار اهمیت می دهد و سالانه علاوه بر دادن اختصاص دادن ردیف های خوب بودجه در مسائل آموزشی، کنترل کیفی خوبی  از طریق موسسات گوناگون بر روی کار محیط های آموزشی خود انجام می دهد. سرفصل هایبرجسته ای که محیط های آموزشی آمریکا را برای متقاضیان تحصیل در دنیا جذاب می کند عبارتند از:

 1. کیفیت: آمریکا منبع قدرت و توان خود را بر امده از محیط عالی آموزشی و دانشگاهها می بیند. دانشگاهها و مراکز آموزشی در آمریکا کاملا در تصمیم گیری ها و راهبرد های خود مستقل از دولت عمل می کنند و در بالابردن سطح کیفی آموزشی خود رقابتی شدید و بی پایان با سایر دانشگاهها دارند و به ارزش گذاری درجه بندی دانشگاه خود توسط منابع مستقل بسیار اهمیت می دهند. همچنین سيستم های اعتبارگذاری معتبر دانشگاهها و کالج ها  تضمين می کند که دانشگاهها به معيارها ی کیفی و افزایش سطح آن  متعهد باشند.
 2. گزینش: دانشگاههای آمریکا در گزینش دانشجو بسیار سنجیده و با دقت عمل می کند و چگونگی شرایط ورود بسیار حساب شده و مبتنی بر داده های علمی و انطباق آن بر شرایط دانشجو برای اخذ مدرک دانشگاهی، و دوره های تخصصی صورت می پذیرد که در دنیا کم نظیر است به همین دلیل فارغ التحصیلان دانشگاهها ی معتبر عمدتا در حیطه کاری و شغلی خود بسیار موفق تر عمل می کنند.
 3. انتخاب: به دلیل تنوع و گوناگونی بی نظیر و بسیار رشته های دانشگاهی دست دانشجو برای انتخاب رشته مورد علاقه خود بسیار باز است و چون اکثر انتخاب ها بر اساس علاقه صورت می پذیرد برون ده آن نیز بسیار موفقیت آمیز تر است.
 4. تنوع فرهنگی: به دلیل حضور دانشجویانی از سرتاسر جهان با فرهنگ های بسیار متفاوت، جذابیت محیط آموزشی در آمریکا را دوچندان می کند و دامنه شناخت و ارتباطات بین المللی را افزایش می دهد و میدان دید وسیع تری از جهان را در اختیار دانشجو قرار بدهد. وبا فرهنگ و اداب و رسوم از نژاد و فرهنگ های مختلف فرهنگها آشنا می کند.
 5. اساتید و اموزشگرها: عمدتا از بین کسانی که در رشته خود جزو نفرات مطرح و برتر و گاها از بین دانشمندان همان رشته انتخاب می شوند و سیستم استخدام نیروی آموزشی به شکلی است که افراد با توان پایین و کیفیت کم آموزشی به خودی خود یا حذف می شوند و یا امکان حضور را پیدا نمی کنند. بنا براین جای تعجبی ندارد که بسیاری از یرندگان جایزه نوبل علمی و یا سایر جوایز بین المملی را در میان اساتید ببینید.
 6. اعتبار تحصیل در دانشگاههای آمریکا: این اعتبار به دانشچو برای یافتن شغل و وارد چرخه کاری شدن می تواند بسیار کمک کننده باشد. فکر کنید چه کسی به فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد می تواند جواب نه بدهد؟ به عبارتی اگر به این مسئله از دید سرمایه گذاری برای اینده نگاه کنیم . داشتن مدرک دانشگاهی از آمریکا دارای ارزشی چندین برابر در قبال هزینه ای که شده است دارد.
 7. انعطاف پذیری (Flexibility). دانشگاههای آمریکا در برابر تغییر تصمیم دانشجو بسیار انعطاف پذیرند و گزینه تغییر رشته ویا دانشگاه به سادگی فراهم است. 
 8. مشاوره: دانشگاهها از سیستم مشاوره و راهنمایی های سودمند و حرفه ای توسط کارشناسان خود بهره می برد که می تواند دانشجو را برای یافتن مسیر درست و گرفتن تصمیم بهتر بسیار کمک می کنند. این مشاوران در تمام زمینه ها از مشکلات درسی تا مشکلات مالی و شخصی به دانشجویان مشاوره می دهند.

فراهم بودن امکانات برای ادامه تحصیل برای همه: هر چند تحصیل در آمریکا مجانی نیست ولی امکاناتی را دولت فراهم اورده است تا همه با هر جور درامدی بتوانند ادامه تحصیل بدهند. امکاناتی مانند وام دانشجویی. اسکالر شیپ و کمکهای مالی خود دانشگاه که به عنوان هدیه یا گرنت (Grant) از ان نام برده می شود

 

برای تحصیل در آمریکا چه اقداماتی ضروری است؟

مراحل اقدام

۵ مرحله کلی اقدام برای تحصیل در آمریکا :
۱- تحقیق در مورد رشته و مرکز آموزشی که متمایل به تحصیل یا ادامه تحصیل در آن هستید 

۲- براورد هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا

۳- پر کردن فرم تقاضا

۴- اقدام برای ویزای دانشجویی

۵- آماده شدن برای سفر و زندگی در آمریکا

اولین مرحله برای تحصیل در امریکا جستجو برای یافتن کالج یا دانشگاهی است که بتواند هدف شما را به خوبی تامین کند. به یاد داشته باشید که هیچ اداره یا سازمانی که مسئول درجه بندی دانشگاهها و کالج ها در آمریکا باشد وجود ندارد.  این درجه بندی های موجود توسط ارگانهای خصوصی انجام می پذیرد که هر کدام برای خود از معیارهای متفاوتی برای ارزشگذاری و درجه بندی موسسات آموزشی استفاده می کنند، ولی دارای رسمیت خاصی نیستند..

این تحقیق و بررسی حداقل باید یک تا یک و نیم سال قبل از آغاز سال تحصیلی دانشگاه یا کالج در امریکا شروع شده باشد. ولی قبل از هر چیز شما باید بتوانبد برای این سوالات اساسی که در زیر می آید جواب روشن و قاطعی داشته باشید.

 • چرا می خواهید در آمریکا تحصیل کنید؟
 • کدام دانشگاه و کالج می تواند نیاز های تحصیلی شما را تامین کند؟
 • در مورد هزینه و تامین آن آیا قادر به برآورد آن هستید؟
 • برای در خواست پذیرش و یا در خواست کمک هزینه تحصیلی تا چه زمانی مهلت دارید؟
 • در کجا ی آمریکا دوست دارید زندگی کنید

نکته مهم:

موسسه آموزشی مورد نظر شما می بایست دارای پروانه برنامه مبادله دانشجو (Student Exchange Visitor Program) باشد

از طریق وب سایت زیر که متعلق به اداره مهاجرت می باشد شما می توانید لیست موسسات آموزشی که دارای این پروانه می باشند را مشاهده کنید

Study in the State

نکات کلی تحصیل

پاسخ دهید