فرانچایز (Franchise)

واژه شناسی مبحث فرانچایز:

Franchise: حق امتیاز

Franchisors: صاحب امتیاز، امتیاز دهنده، شخص یا شرکتی که حق امتیاز را در اختیار درخواست کننده قرار می دهد تا بیزینسی را تحت نام کمپانی اصلی ایجاد کند.

Franchisees: متقاضی حق امتیاز، امتیاز گیرنده: شخص یا شرکتی که به او حق امتیاز داده می شود تا بیزینسی تحت نام شرکت صاحب امتیاز ایجاد و اجرایی کند. .

Licensing relationship: ارتباط کاری از طریق مجوز تولید و فروش یک محصول

IFA) International Franchising Association): مجمع بین المللی فرانچایز

 

فرانچایز یا حق امتیاز ، متدی برای گسترش یک بیزینس از طریق مجوز دادن به فرد یا شرکتی برای تولید و فروش محصول یا سرویس خاص (licensing relationship) شرکت اصلی است .

 • مثال: فست فود مک دونالد (Mc Donald) ، قست فود ساب وی (subway) ، سوپر 8 متل (super 8 motel)

در  دادن حق امتیاز یا فرانچایز، امتیاز دهنده (franchisors) نه تنها نوع محصولات و یا نوع سرویس شرکت را برای امتیاز گیرنده مشخص می کند ،بلکه سیستم اجرایی و نام برند خود را نیز در اختیار او قرار می دهد و او را در تمام مسیر از شروع تا انتها بطور مداوم حمایت می کند.

در این  شکل از بیزینس امتیاز دهنده یا فرانچایزور، نه تنها نام شرکت (Brand’s name) ، سرویس و یا محصولات شرکت را در اختیار متقاضی قرار می دهد بلکه کل سیستم اداره  و اجرایی کردن بیزینس را نیز به او آموزش می دهد و به او برای انتخاب محل و راه اندازی بیزینس مشاوره داده می شود ،دفترچه راهنما (operating manuals) ، کلاسها و دوره های آموزشی ، استانداردهای بیزینس، کنترل کیفیت، استراتژی بازار یابی و راهنمایی های بیزینسی  نیز در اختیار او قرار می گیرد.

به عبارت دیگر در فرانچایز ، صاحب امتیاز حق استفاده از نام شرکت و طریقه اداره بیزینس و فروش محصولات یا سرویس خود را به شخص یا گروهی که در یک محل یا منطقه خاص مستقر هستند،به شرط رعایت کل مفاد قرارداد (the franchising agreement) می دهد. صاحب امتیاز (the franchisor) ، امتیاز گیرنده را (Franchisees) مدیریت و حمایت می کند و همچنین از طرق مختلف برای مطمئن بودن از اینکه خریدار اصول قرارداد را به درستی رعایت می کند، او را مورد ازمایش و کنترل آشکار و پنهان قرار می دهد.

در مقابل، خریدار امتیاز، در ایتدا تنها یک بار پولی را به عنوان حق اولیه  (the franchise fee) به صاحب امتیاز پرداخت کرده و سپس به صورت مستمر وجهی را  به عنوان حق استفاده از نام برند و سیستم اجرایی  (royalty) به صاحب امتیاز پرداخت می کند. خریدار به صورت مستقل مسئولیت اداره روزانه بیزینس خودش را دارد و در نتیجه همچنین سود و زیان شرکت تنها متوجه عملکرد وی در اداره بیزینس است و صاحب امتیاز هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد.

 

Franchising is About Relationships

بسیاری از افراد، وقتی به خرید فرانچایز  فکر می کنند، بیشتر روی شرایط و قوانین آن فرانچایز متمرکز می شوند، در حالیکه  این شرایط هر چند خیلی مهم هستند، ولی هسته مرکزی ارزش و درک آن فرانچایز نیست. هسته مرکزی اهمیت فرانچایز درک ارزش برند آن است و اینکه چگونه صاحب برند از خریداران امتیاز خود حمایت می کند، چگونه خریدار تعهد خود را در مورد سرویس و محصول، مطابق استاندارد های برند به پیش می برد، و از همه مهمتر در فرانچایز ،رابطه کاری است که بین امتیاز دهنده و  امتیاز گیرنده برقرار می شود.

 

Franchising is About Brands

نام برند مهمترین دارایی صاحب برند است که اعتبار آن طی سالها حضور در بازار به وجود آمده است. مشتری ها بر اساس این نام است  که تصمیم می گیرند که از کدام بیزینس خریداری کنند. مشتری ها به طوز کلی تا زمانی که آن برند انتظاراتشان را بر اورده می کند به این موضوع اهمیت نمی دهند که چه کسی صاحب بیزینس است.

 

Franchising is About Systems and Support

صاحبان فرانچایز های بزرگ، سیستم، ابزار کار و چترحمایتی خود را در اختیار خریداران خود قرار می دهند، به طوری که خریداران فرانچایز این توانایی را پیدا می کنند که با استفاده از روش های استاندارد شده توسط آن برند، از رضایت مشتری های خود اطمینان حاصل کنند.

 

Franchising is also a Contractual Relationship

در حالیکه از دیدگاه عمومی ، هر فرانچایز مانند سری برندهای تجارتی دیگر است، ولی انها با یکدیگر در بسیاری زمینه ها متفاوت هستند.

در یک سیستم فرانچایزی ، صاحب برند مدیریت و اداره روزانه شرکت یا فروشگاهها که به مشتری ها، محصول یا سرویس  می فروشند را به عهده ندارد. سرویس دادن به مشتری وظیفه و مسئولیت خریدار برند است.

فرانچایز کردن یک رابطه قراردادی (contractual relationship) بین امتیاز دهنده  و امتیاز گیرنده است که اجازه می دهد که امتیاز گیرنده با استفاده از امتیاز برند متداجرایی آن برند، محصول یا سرویس آن برند   را به دست مصرف کننده نهایی برساند .

زمانیکه شما یک فرانچایز را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنید، می بایست بررسی کنید که چه نوع حمایت هایی توسط فرانچایز در اختیار شما قرار می گیرد و چگونه ، و اینکه بدانید که امتیاز دهنده به چه صورتی سرویس و محصولات خود را طی زمان، مطابق با  تغییر سلیقه مشتری هماهنگ می کند.

تعدادی از خدمات شایعی که  صاحبان برند در اختیار امتیاز گیرنده ها قرار می دهند عبارتند از:

 • برندی که نام آن توسط جامعه و بازار شناخته شده است.
 • راهنمایی برای انتخاب محل بیزینس همچنین کمک به ساختن آن.
 • اموزش خریدار و یا گروه مدیریتی آن.
 • انجام تحقیق برای ایجاد محصولات یا سرویس جدید و کمک به رشد و توسعه آن.
 • حمایت متداوم توسط دفتر اصلی برند.
 • بازاریابی و تبلیغات از ابتدا و سپس به صورت مستمر

?WHAT KIND OF INVESTMENT IS NECESSARY TO BUY A FRANCHISE 

چه نوع یا میزان سرمایه گذاری برای خرید یک فرانچایز ضروری است؟

میزان سرمایه گذاری برای خرید فرانچایز بسته به  موقعیت و نوع بیزینس بسیار متفاوت است.  می توان فرانچایزی را با  کمتر از 20 هزار دلار خرید در حالیکه برای خرید فرانچایز دیگری به چند میلیون  دلار سرمایه نیاز است. موقعیت محل و خرید یا اجاره ساختمان  عواملی هستند که در میزان سرمایه گذاری تاثیر به سزایی دارند . علاوه بر فاکتور های فوق، پرداخت اولیه (initial franchise fee) به فرانچایز هزینه دیگری است که اکثرا بین 10 هزار تا 40 هزار دلار در نوسان است. تقریبا 70 در صد صاحبان برند پرداخت اولیه آنها زیر 40 هزار دلار است. بطور میانگین سرمایه گذاری مورد نیاز برای خرید یک برند قابل اعتنا به جز هزینه ساختمان، بین 350 تا 400 هزار دلار است.  

 

?HOW CAN I BE SURE I WON'T LOSE MONEY

چگونه مطمئن باشم که پولم را از دست نمی دهم؟ 

در پاسخ به این سوال باید گفت که هیچکس نمی تواند صد در صد مطمئن باشد. گر چه که بیشتر خریداران فرانچایز راضی و موفق هستند، عده ای هم هم در این مسیر به نتیجه دلخواه نمی رسند. به همین دلیل باید در مورد کمپانی هایی که مدعی تضمین یا گارانتی سود و سرمایه شما هستند بسیار محتاط عمل کرد. اگر ادعای یک کمپانی در مورد موفقیت سرمایه، به گوش شما آنقدر خوشایند است که به نظر غیر واقعی می رسد ، به احتمال زیاد این ادعا غیر واقعی است. تحقیق در مورد تمام ادعاهای درآمد و بازگشت سرمایه، توسط فرانچایز ها بسیار ضروری است .

در انتها ، حتی اگر ادعای میزان درامد فرانچایز، واقعی و درست باشد، شما باید بدانید که موفقیت به دنبال کار سخت و تلاش شبانه روزی به دست می آید. موفقیت یا شکست در این مسیر، در نهایت بستگی به تلاش ، کوشش و جدیت شما در کار دارد.

 

FRANCHISING WIDESPREAD

طبق آمار مجمع بین المللی فرانچایز (IFA)، تا سال 2001 تعداد 767،483 بیزینس بر پایه فرانچایز تاسیس شده است. این بیزینس ها، تقریبا در حدود 10 میلیون شغل ایجاد کرده اند، 625 میلیارد دلار درامد نشان داده اند و چیزی حدود 230 میلیارد دلار حقوق پرداخت کرده اند.

در حال حاضر طبق آمار، بیش از 900،000 فرانچایز در امریکا فعالیت می کنند  (15.3% کل بیزینس های  شخصی ) که تقریبا مولد 21 میلیون شغل بوده اند.

بیش از 120 نوع  موسسه تجاری از سیستم فرانچایز برای گسترش بیزینس خودشان استفاده می کنند. گروههای مختلف بیزینسی که به صورت فرانچایز عمل می کنند به طور خلاصه عبارتند از:   

 • Automotive (صنایع وابسته به اتومبیل)
 • Business Services  (سرویس های تجاری)
 • Commercial and Residential Services  (سرویس های تجاری شهری)
 • Education (تحصیل)
 • Lodging (خدمات مسافرتی)
 • Quick Service Restaurants (fast food) (فست فود)
 • Personal Services (خدمات شخصی)
 • Real Estate (ساخت و ساز)
 • Retail Food (فروشگاههای مواد عذایی)
 • Retail Products and Services (فروشگاهای ارائه محصولات و خدمات)
 • Senior Care and Medical Services (خدمات سالمندان)
 • Table/Full Service Restaurants (رستوران)

 

ADVANTAGES AND DISADVANTAGES OF OWNING A FRANCHISE

نقاط مثبت (Advantages):

 • فرانچایز این اجازه را به شما می دهد که بیزینس خودتان را داشته باشید اما در قالب، شکل و سیستمی که قبلا تعریف شده است. به عبارتی شما دغدغه تعریف یک سیستم برای بیزینس خود را ندارید، قبلا این کار انجام شده است.
 • فرانچایز محصولات و سرویس های از قبل آماده و فراهم شده را در اختیار شما قرار می دهد و نگرانی برای یافتن منابع قابل اعتماد جهت دریافت محصولات و سرویس های مورد نیاز بیزینس خود را ندارید.
 • با در اختیار داشتن یک برند شما از قبل شناخته شده هستید و مشتری های خود را دارید. در حالیکه یک نام جدید ممکن است یک تا چند سال طول بکشد تا مشتری های خود را به دست بیاورد.
 • فرانچایز شانس شما را در موفقیت یک بیزینس افزایش می دهد، به این دلیل که شما با محصول و متدی کار می کنید که از قبل امتحان خود را پس داده است.
 • فرانچایز به شما در مورد مسائل اولیه و مهمی، که قبل ار باز کردن بیزینس ضروری است، مشاوره می دهد، مواردی مانند:

o        طراحی و انتخاب محل

o        آموزش مدیریت مالی ساخت و ساز محل

o        برنامه افتتاحیه بیزینس (grand-opening program)

 • فرانچایز، خریدار خود را در موارد متفاوتی مورد حمایت مستمر خود قرار می دهد، مواردی مانند:

o        آموزش در سطوح مختلف اداره بیزینس

o        تبلیغات برند در سطح محلی یا کشوری

o        ارائه روش های جدید اداره بیزینس و کمک در اجرایی کردن آن به منظور بالا بردن سطح کیفیت کار

o        نظارت مستمر توسط دفتر اصلی بر روند کار

 

نقاط ضعف (Disadvantages):

 • در بیزینس فرانچایز ،شما کاملا مستقل نیستید و دامنه تصمیم گیریهایتان محدود است. شما مجبور هستید که بیزینس خود را طبق قرارداد، بر اساس دستورالعمل های برند، اداره کنید.

محدودیت هایی مانند:

o        انتخاب نوع محصول  یا نوع سرویسی که ارائه می دهید

o        قیمت گذاری تابع قیمتی است که کمپانی مادر تعیین می کند.

o        محدودیت در انتخاب محل بیزینس. کمپانی باید محلی را که انتخاب کرده اید را تایید کند.

o        محدودیت در طراحی  دکور داخلی و خارجی.

o        پرداخت اولیه حق امتیاز(initial franchise fee)  و پرداخت  مستمر حق امتیاز (Royalties) و خرج تبلیغات (advertising fees)

نکته: بسیاری از نکات منفی گفته شده در بالا که به محدودیت های اعمال شده توسط کمپانی مادر می پردازد، اگر توجه کنید،  در نهایت می توانند نقطه قوت یک فرانچایز باشند، چرا که نگرانی های شما را برای گرفتن یک تصمیم درست در انتخاب محل ، قیمت گذاری، انتخاب نوع محصول، یا طراحی تا حدود زیادی کاهش می دهد.

 

What you have to consider before buying a franchise 

مسائلی که هنگام خرید یک فرانچایز باید در نظر گرفت:

 1. a.نوع تجربه و توانایی هایی که آن بیزینس به آن نیاز دارد
 2. b.درک کامل بیزینسی که انتخاب می کنید
 3. c.میزان ساعت و وقتی که برای اداره بیزینس ضروری است
 4. d.چه کسی صاحب امتیاز است، گزارش کاری آن چگونه بوده است و تجربه بیزینسی کارمند و راهنمای مربوطه چگونه است.
 5. e.مقایسه آن با سایر فرانچایز ها که در همین نوع سیستم و قالب فعالیت دارند
 6. f.هزینه شروع و ادامه بیزینس
 7. g.چه میزان از سرمایه تان را می خواهید برای بیزینس هزینه کنید
 8. h.چنانچه محصول یا سرویسی را باید از صاحب امتیاز خریداری کنید، آنها این محصول را چگونه و توسط چه شخصی یا چه شرکتی برای شما تهیه می کنند
 9. i.شرایط قطع همکاری ، تجدید همکاری و اینکه بدانید چند نفر خریدار، طی چند سال گذشته با این فرانچایز فطع همکاری کرده اند.
 10. j.موقعیت مالی کمپانی اصلی فرانچایز چگونه است
 11. k.سیستم اجرایی فرانچایز چگونه کار می کند. مواردی را که مورد جمایت قرار می دهند کدام هستند و برای موفقیت یک بیزینس تازه تاسیس چه برنامه هایی را دارند

 

?WHAT IS THE FEDERAL TRADE COMMISSION FRANCHISE RULE

بر طبق قوانین دولتی ، صاحب امتیاز می بایست  کپی  مدارک مربوطه به صورت تمام و کمال به خریدار   قبل انعقاد قرارداد خرید نشان دهد. نشان دادن مدارک بر طبق قانونی به نام (Uniform Franchise Offering Circular, or UFOC) صورت می پذیرد.

وجه مورد نیاز، سرمایه گذاری اولیه، ورشکستگی احتمالی شرکت. تاریخچه درگیری های قانونی احتمالی شرکت،در صورت وجود ، چند مدت است که شرکت در گیر مسائل قانونی است و چقدر این موضوع روی روند مالی و اعتباری شرکت تاثیر گذاشته است ، گزارش مالی شرکت و میزان درامد مورد ادعای شرکت به صورت کامل باید در کپی گزارش موجود باشد.

 

چنانچه در مورد فرانچایز و خرید آن سوالی داشتید می توانید با ای میل زیر با ما تماس بگیرید:

Info@weastco.com

 

امتیاز فروش (Franchise)

پاسخ دهید