گرین کارت از طریق قرعه کشی

دولت آمریکا هر ساله از طریق قرعه کشی به ۵۰ هزار نفر از بین اتباع کشورهایی که واجد شرایط شرکت در قرعه کشی هستند ویزای مهاجرتی جهت اقامت دائم در آمریکا را اعطا می کند. (کشورهایی که بیش از ۵۰ هزار نفر از اتباع آن کشور طی ۵ سال گذشته به آمریکا مهاجرت کرده اند واجد شرایط برای شرکت در قرعه کشی نیستند)
ایران و کشور های همزبان مانند افغانستان و تاجیکستان درحال حاضر جزو کشور های واجد شرایط در قرعه کشی هستند .
وقتی گفته میشود قرعه کشی گرین کارت سال ۲۰۱۹ (DV lottery 2018) به این معنی است که شما:

  1. در سال ۲۰۱۷ (بین اول اکتبر تا اول نوامبر) ثبت نام میکنید
  2. در سال ۲۰۱۸ نتایج شما اعلام و در صورت برنده شدن وارد پروسه ارائه مدارک و انجام مصاحبه در کنسولگری یا سفارت آمریکا می شوید
  3. در سال ۲۰۱۹ در صورتی که تایید شده باشید امکان ورود به آمریکا را پیدا می کنید

دولت آمریکا برای ثبت نام در قرعه کشی گرین کارت هزینه ای دریافت نمی کند ولی لازم به یادآوری است که در صورت انتخاب شدن در قرعه کشی هزینه های صدور ویزا تا دریافت گرین کارت از شما اخذ خواهد شد

شرایط لازم برای شرکت در قرعه کشی

  1.  متولد کشوری باشید که واجد شرایط شرکت در قرعه کشی باشد
  2. حداقل دارای مدرک دیپلم باشید یا
  3. در صورت نداشتن مدرک دیپلم یا معادل آن، حداقل دو سال تجربه کاری طی ۵ سال گذشته در زمینه مشاغلی که نیازمند به حداقل ۲ سال کارآموزی و تجربه میباشد داشته باشید. مرجعیت تصمیم گیری در مورد صلاحیت شغلی شما اداره کارآمریکا (Labor Department)است.

♣ چنانچه همسر شما متولد کشوری باشد که شرایط شرکت در قرعه کشی را ندارد در صورت احراز ویزا وی میتواند همراه شما وارد آمریکا شود (و یا برعکس)
 در صورتی که در کشوری متولد شده اید که واجد شرایط شرکت در قرعه کشی نیست اما هیچکدام از والدین شما متولد آن کشور نبوده و در زمان تولدتان مقیم آن کشور نبوده اند میتوانید کشور محل تولد والدین خود را (درصورتی که کشور آنها واجد شرایط شرکت در قرعه کشی باشد) را انتخاب نمایید

قرعه کشی به نحوی است که این ویزا در ۶ منطقه جغرافیایی در دنیا توزیع می گردد به طوری که هر کشور درهر یکی از این مناطق ۶ گانه نمی تواند در یک سال بیش از %۷ از ویزا های قرعه کشی را دریافت کند.
اتباع کشورهای زیر به دلیل فرستادن بیش از ۵۰ هزار مهاجر طی ۵ سال گذشته واجد شرایط برای شرکت در قرعه کشی نیستند:
بنگلادش، برزیل، کانادا، کلمبیا، چین، جمهوری دومینیکن، ال سالوادور، اکوادور، هائیتی، هندوستان، جامائیکا، پاکستان، مکزیک، فیلیپین، پرو، کره جنوبی، بریتانیا و کشورهای تحت قیومت آن (به جز ایرلند شمالی) و ویتنام.
♣ به طور خواسته یا ناخواسته بیش از یک بار در قرعه کشی ثبت نام نکنید. ثبت نام بیش از یک بار باعث می شود که به طور اتوماتیک شما از لیست ثبت نام کنندگان حذف شوید .

هنگام ثبت نام اطلاعات زیر از شما خواسته می شود:
• اطلاعات شخصی شما: نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، جنسیت ، شهر و کشور محل تولد، وضعیت کنونی تاهل
• اطلاعات شخصی همراهان (همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال)
• عکس شخصی (و همراهان) با فرمت خواسته شده و بار گذاری آن لاین عکس ها
• ادرس پستی محل زندگی ( همراه با کد پستی و کشور محل اقامت)
• شماره تلفن (اختیاری)
• آدرس ایمیلی که به آن دسترسی مستقیم دارید
• بالاترین میزان تحصیلات

در صورت تاهل شما این امکان را دارید که یک بار به عنوان متقاضی اصلی، سپس همسر و فرزندانتان در ذیل نام شما و یک بار هم همسرتان به عنوان متقاضی اصلی، سپس شما و فرزندانتان در ذیل نام همسرتان در قرعه کشی شرکت کنید و شانس خود و خانواده را دو برابر سازید.
♣ هیچ شرط سنی برای ثبت نام در قرعه کشی وجود ندارد ولی شرط داشتن حداقل مدرک دیپلم و یا دو سال تجربه کاری طبق شرایط اداره کار دولت آمریکا اقدام برای افراد زیر ۱۸ سال عملا مشکل می شود.
♣ خودداری از درج نام همسر(حتی اگر قصد متارکه داشته باشید) و یا اسامی کلیه فرزندان واجد شرایط ( فرزندان خود یا همسرتان و یا فرزند خوانده های هر کدام که زیر ۲۱ سال و مجرد هستند) موجب رد شدن درخواست شما در زمان مصاحبه خواهد شد.

بعد از اتمام ثبت نام به صورت آنلاین شماره ای به عنوان تاییدیه در اختیار شما قرار می گیرد .(شما برای چک کردن وضعیت خودتان به صورت آنلاین به شماره تاییدیه احتیاج دارید).
شما برای تکمیل فرم تقاضا بیشتر از یک ساعت وقت نخواهید داشت. بعد از یک ساعت در صورتی که هنوز دکمه submit را کلیک نکرده باشید اطلاعات درج شده خود به خود از بین خواهد رفت.

چک کردن نتیجه قرعه کشی در تاریخ اعلام شده(اول ماه می به بعد):
• رفتن به وب سایتwww.dvlottery.state.gov
• کلیک کردن روی گزینه entrant status check
• وارد کردن اطلاعات شخصی خواسته شده در قسمت مورد نظر
• وارد کردن شماره تاییدیه
• مشاهده نتیجه قرعه کشی
وزارت امور خارجه هرگز ای میلی مبنی بر رد یا قبول شدن در قرعه کشی برای شما ارسال نخواهد کرد.در صورت انتخاب شدن درقرعه کشی
• چنانچه نام شما جزو برندگان باشد بعد از چک کردن موقعیت (entrant status check) و پاسخ دادن به اطلاعات مربوط به برنده شدنتان، از وزارت امور خارجه آمریکا ای میلی دریافت خواهید کرد که در آن جزئیات مصاحبه ویزای مهاجرتی به شما اعلام خواهد شد . البته در ای میل اطلاعات مربوط به زمان یا روز مصاحبه داده نخواهد شد بلکه این اطلاعات از طریق entrant status check در دسترس شما قرار خواهد گرفت.
• تکمیل فرمها و ارسال مدارک خواسته شده می بایست تا نیمه شب ۳۰ سپتامبر سال مورد نظر انجام شده باشد. ارسال مدارک بعد از آن تاریخ به هیچ عنوان پذیرفته نخواهد شد و شما عملا فرصت دریافت گرین کارت را از دست خواهید داد.
همیشه تعداد پذیرش شدگان برای مصاحبه از تعداد کسانی که موفق به دریافت ویزا می شوند بیشتر است تا کسانی که فاقد مدارک کافی برای ارائه هستند را حذف و افراد با مدارک کامل را جایگزین آنها کنند. بنا براین گرفتن وقت مصاحبه به این معنی است که شما برای گرفتن گرین کارت در مرحله اول پذیرفته شده اید ولی مرحله مصاحبه و ارائه مدارک مورد نیاز هنوز در پیش است.
ارائه مداراک و اثبات واجد شرایط بودن برای ثبت نام در قرعه کشی ضروری نیست ، بلکه تنها زمانی ضروری است که شما در قرعه کشی انتخاب شده باشید. در هنگام مصاحبه باید این مدارک را به کارمند سفارت یا کنسول گری ارائه بدهید.
ارائه مدارک مالی در هنگام ثبت نام ضروری نیست اما در هنگام مصاحبه باید نشان بدهید که هیچگونه بار مالی برای دولت آمریکا ندارید که این کار به دو صورت محق می شود:

  1.  با رائه مداراکی دال بر وضعیت مالی خودتان نشان می دهید که از استطاعت مالی قابل قبولی بر خوردار هستید
  2. یا کسی در آمریکا حاضر می شود که حامی مالی شما (sponsor) باشد.

خصوصیات عکس مورد تقاضا ی اداره مهاجرت:
• می بایست رنگی با پس زمینه سفید بوده (عکس معمولی یا دیجیتالی) و طی ۶ ماه اخیر گرفته شده باشد
• اندازه: ۲inch x 2 inch
o ارتفاع از بالای موی سر تا پایین چانه باید بین ۱-۱٫۳/۸ اینچ یا ۲۵-۳۵ mm باشد
o از پایین عکس تا چشمها بین ۱٫۱/۸ inch to 1 3/8 باشد (۲۵-۳۸ mm)
• صورت کامل و رو به دوربین باشد. چهره باید به صورت کامل مشخص باشد
• با حالت طبیعی و چشمهای باز گرفته شده باشد
• با لباسی که روزانه و به طور معمولی می پوشید گرفته شده باشد یعنی :
o با لباس یونیفرم نباشد مگر در حالتی که پوشش همیشگی فرد مذهبی باشد.( مثل عبا )
o از کلاه و سربند استفاده نشود مگر اینکه جزو لباس معمولی فرد باشد. (مثل عمامه)
• هیچ وسیله دیگری در عکس نباید وجود داشته باشد مانند هدفون و…
• عکس با سمعک و عینک طبی مجاز است
• عینک یا لنز های رنگی قابل قبول نیست. رنگ چشم باید طبیعی باشد
عکس نباید با دوربین موبایل گرفته باشد. کیفیت ان پایین باشد. عکس از مجله بر داشته شده باشد

پیشنهاد می شود که عکس توسط یک عکاس حرفه ای که در این زمینه تجربه دارد گرفته شود.

قرعه کشی(DV)

پاسخ دهید