ویزای کار 

ویزا ی کار موقتی  است که در دسته بندی ویزاهای دومنظوره قرار می گیرد و مناسب کسانی است که به دلیل داشتن دانش و تخصص در یک حرفه خاص، کارفرمایی آمریکایی  آنها را دعوت به کار در موسسه خود می کند.

این ویزا دارای زیر مجموع های متفاوتی است که مهمترین و کاربردی ترین آنها برای ایرانیان و فارسی زبانان ویزای  H-1B است

ویزا

برای

توضیح بیشتر

H-1B

اشخاص دارای حرفه خاص

کار کردن در یک حرفه خاص که نیازمند مدرک تحصیلی لیسانس ، یا بالاتر  و یا معادل آن است.همچنین  می تواند شامل مواردی مانند کسانی که در مد دارای خلاقیت و نو آوری هستند، یا کارهای تحقیقات  و توسعه بین دولتی انجام می دهند و یا در پروژه های دفاعی کشورکار می کنند باشد. 

H-1B1

تحت پروگرام توافق تجارت آزاد (Free Trade Agreement (FTA)) است

خاص کشور های سنگاپور و شیلی است

H-2A

ویزای موقتی کارگران در حیطه کشاورزی است.

شامل کارگران فصلی کشاورزی است که عمدتا محدود به کشور های خاصی هستند.

H-2B

ویزای موقتی  کار گران در حیطه غیر کشاورزی

شامل کارگران موقتی یا فصلی در زمینه غیر کشاورزی است که عمدتا محدود به کشور های خاصی هستند.

H-3

ویزای آمورش حرفه ای

جهت یاد گیری حرفه ای به جز موارد پزشکی و آکادمیک که در کشور خودشان آموزش آن وجود ندارد و یا برنامه های آموزشی برای کمک به یاد گیری بهتر کودکان معلول یا عقب افتاده.

این ویزا به مدت 3 سال اعتبار دارد و تنها می توان یک بار دیگر به مدت 3 سال آن را تمدید نمود (ماکزیمم زمان اقامت با این ویزا 6 سال است)

 این ویزا دومنظوره (dual intent)  است بدین مفهوم که علی رغم غیر مهاجرتی بودن آن، دارندگان آن می توانند از طریق کار فرمای خود بعد از واجد شرایط شدن برای گرین کارت آمریکا اقدام کنند.

شرایط مورد نیاز:

 1. متقاضی باید یک رابطه کارفرما-کارمند با کارفرمای آمریکایی خود داشته باشد.

o  این رابطه به این صورت تعریف می شود که صاحب کار آمریکایی در استخدام، حقوق، اخراج، مدیریت یا هر مورد دیگر دارای اختیار است .

 1. شغل متقاضی زمانی به عنوان یک شغل حرفه ای تایید می شود که دارای حداقل یکی از شرایط زیر باشد:

o        دارای مدرک لیسانس یا بالاتر یا معادل آن حداقل شرط آن است.

o        مدرکی که برای شغل مورد نظر نیاز است در آن موسسسه عمومیت داشته باشد و یا اینکه شغل چنان پیچیده و منحصر به فرد باشد که تنها عده خاصی با آن مدرک بتوانند از عهده آن بر بیایند.

o        صاحب کار به این مدرک یا معادل آن برای شغل مورد نظر نیاز داشته باشد.

o       طبیعت کار مورد نظر چنان منحصر به فرد و پیچیده است که برای آن دانشی در حد لیسانس یا بالاتر و یا معادل آن نیاز است.

 1. شغل متقاضی در حرفه مورد نظر باید متناسب زمینه ای باشد که در ان تحصیل کرده است. مدارکی که این رابطه را مشخص می کند عبارتند از:

o        توضیح دقیق از مسئولیت هایی که در شغل پیشنهادی وجود دارد ، محصولات یا سرویس هایی که شرکت مورد نظر ارائه می دهد و یا پیچیده بودن  کاری که متقاضی مسئولیت آن را به عهده می گیرد و اینکه چگونه این کار نیازمندبه داشتن همچین مدرکی است.

o         نقطه نظرات افراد حرفه ای که توضیح می دهد که چگونه مدرک تحصیلی متقاضی در ارتباط با کاری هست که می خواهد انجام بدهد.

o        ارائه کپی از منابع آن لاین که ارتباط بین این شغل با مدرک تحصیلی متقاضی را توضیح می دهد.

o        مدرکی که نشان بدهد که کمپانی های مشابه برای استخدام افراد برای چنین شغلی به این نوع مدرک نیاز دارند.

 1. متقاضی باید حقوقی   متناسب این شغل که واقعی و یا رایج است (هر کدام که بیشتر است) را دریافت کند .

o        برای مشخص شدن میزان حقوق واقعی ، متقاضی باید شرایط تقاضای کار (Labor Condition Application (LCA)) که توسط وزارت کار (the Secretary of Labor) برای پست مورد نظر تایید شده است را بپذیرد.

o        صاحب کار میزان حقوقی را که به متقاضی این ویزا در پروسه تایید وی پیشنهاد می دهد باید مساوی حداقل حقوقی باشد که صاحب کار به سایر کارمندان خود در همین سطح شغلی و با مهارت مشابه و واجد شرایط بودن پرداخت می کند.

 1. چون این ویزا دارای محدودیت سالانه از نظر تعداد فایل کردن است، در هنگام فایل کردن باید میزان تقاضا به حد نصاب نرسیده باشد، مگر اینکه تقاضای ویزا طبق شرایط آن معاف از این محدویت تعداد (numerical limits) باشد.

o        هر ساله تا سقف 65000 ویزا می تواند فایل شود.

o        اولین 20 هزار تقاضا که متعلق   به صاحبان مشاغل و کارگرانی که دارای مدرک لیسانس یا بالاتر هستند و این مدرک را از دانشگاههای آمریکایی کسب کرده اند، از این محدودیت تعداد معاف هستند

o        افرادی که  متقاضی کار در موسسات آموزشی سطح بالا ( و یا در شعبه ای از آن و یا در موسسات غیر انتفاعی وابسته به آن ) ، ارگانهای تحقیقاتی غیر انتفاعی، و یا ارگانهای تحقیقاتی دولتی نیز از محدودیت سالیانه معاف هستند.

o        تقویم سالیانه دولتی از اول اکتبر برای متقاضیان این ویزا شروع و در اول آپریل به انتها می رسد. در واقع یک دوره 6 ماهه برای فایل کردن ویزا وقت است.

o        چون تعداد  تقاضا اغلب بسیار سریع به سقف خود می رسد بنابر این بهتر است از قبل برای آن برنامه ریزی شده باشد.

 زمانی که تعداد تقاضای ویزای H1B بیشتر از سقف مجاز باشد ، اداره مهاجرت از طریق قرعه کشی کامپیوتری متقاضی را برای صدور ویزا  انتخاب می کند.

صاحب کار باید پروانه LCA را از اداره کار (DOL) کسب کند. در این در خواست به مواردی   مانند بعضی گواهی امضا ها، موارد تخطی از قانون که مستلزم جریمه دادن است، موارد دادگاهی کسانی که ضامن تقاضاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی می شوند. (bars on sponsoring nonimmigrant or immigrant petitions) و مواردی که صاحب کار در مورد آن منع قانونی دارد اشاره می شود.  در خواست ویزا مستلزم این است که صاحب کار متعهد شود که موارد زیر را رعایت کند:

 • حقوقی را که به کارمند خود پرداخت می کند ، نباید کمتر از حقوقی که به دیگران در موقعیت مشابه و مساوی می پردازد باشد.  
 • کارفرما باید موقعیت کار را طوری فراهم کند که حضور کارمند جدید باعث مزاحمت و یا تاثیرات سوء بر روی دیگر کارمندان موسسه نباشد.

 ♣ صاحب کار باید در خواست H1B را در دو جا در محل کار که کاملا در معرض دید باشد به مدت 10 روز برای اطلاع دیگر کارمندان نصب کند.

مراحل اقدام:

 • مرحله 1: صاحب کار تقاضای LCA پروانه از اداره کار (DOL) می کند.
 • مرحله 2: صاحب کار فرم I-129 را تکمیل و در اداره مهاجرت (USCIS) فایل می کند.

o        پروانه LCA هم باید ضمیمه فرم I-129 شود

 • مرحله 3: کارمند مورد نظر که خارج از آمریکا است  برای ویزا اقدام می کند.

o        زمانی که فرم  I-129 تایید شد، متقاضی از طریق سفارت یا  کنسولگری آمریکا درخواست  ویزای H1B خود را به وزارت امور خارجه (U.S. Department of State (DOS)) ارائه می دهد 

o        متقاضی سپس باید تقاضای ورود به آمریکا تحت ویزای H1B را از اداره گمرک آمریکا (U.S. Customs and Border Protection (CBP)) بکند.

  صاحب کار در صورتی که پیش از موعد مقرر به هر صورت یا دلیل با وی قطع همکاری کند موظف به پرداخت هزینه سفر برگشت متقاضی به کشور وی است، ولی چنانچه      متقاضی یه صورت اختیاری متمایل به ادامه کار نباشد این هزینه بر روی دوش صاحب کار قرار نمی گیرد.

خانواده متقاضی:

 • خانواده متقاضی (همسر و فرزندان زیر 21 سال مجرد) نیز می توتنند از طریق ویزای H-4 اقدام و همراه متقاضی وارد خاک آمریکا شوند. (هر همراه باید به طور جداگانه برای ویزای H-4  اقدام کند.)

o        چنانچه خانواده در خارج از آمریکا باشند باید از طریق سفارت یا کنسولگری اقدام کنند.

o        چنانچه خانواده در آمریکا باشند، می بایست فرم I-539  را برای تغییر موقعیت (change of status) تکمیل و آن را در اداره مهاجرت فایل کنند.

 • تنها تکمیل کردن یک فرم برای تمام اعضای خانواده کافی است.
 • خانواده متقاضی می توانند در دانشگاههای آمریکا تحصیل کنند و نیازی به کسب ویزای دانشجویی (F-1) نیست.
 • خانواده متقاضی نمی توانند در آمریکا کار کنند و استثنائی هم وجود ندارد.
 • خانواده متقاضی به راحتی می توانند به تنهایی به خارج از آمریکا رفت و آمد داشته باشند و نیازی به همراهی متقاضی با آنان در این سفر ها نیست.

چنانچه متقاضی بخواهد که  فایل او خارج از نوبت بررسی شود، می تواند از طریق فرم( I-907 -Request for Premium Processing) این تقاضا را همراه با هزینه این درخواست ($1,225) به اداره مهاجرت ارسال کند. اداره مهاجرت سپس فایل وی را خارج از نوبت بررسی می کند که این پروسه بررسی از چندین ماه به 15 روز تقلیل پیدا می کند.

 • این تقاضا می تواند همراه با فرم I-129یا هر زمان دیگر تا زمانی که فایل در نوبت است ارسال شود.

تقاضای بررسی پرونده به صورت خارج از نوبت تنها کمک می کند که متقاضی زود تر از نتیجه پرونده مطلع شود و لی در نهایت هیچ تاثیری در روند صدور ویزا از نظر زمانی ندارد. 

 

کار (H1B Visa)

پاسخ دهید